SMD210PL-TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMD210PL-TP
Mfr.Part # : SMD210PL-TP
Manufacturer : Micro Commercial Components (MCC)
Description : DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Stock : 18224
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 210pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 500 µA @ 100 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -65°C ~ 150°C
Package / Case : SOD-123F
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : SOD-123FL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 850 mV @ 2 A