CDBB2100-G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CDBB2100-G
Mfr.Part # : CDBB2100-G
Manufacturer : Comchip Technology
Description : DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
Stock : 70082
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) : 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 500 µA @ 100 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 125°C
Package / Case : DO-214AA, SMB
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 850 mV @ 2 A