E300K16R
Mfr.Part # : E300K16R
Manufacturer : Ohmite
Description : ADJ PWR RES 16 OHM 300W CHAS MT
Stock : 35000
Product Category : Adjustable Power Resistor
Adjustment Type : Slide
Mounting Type : Chassis Mount
Package / Case : Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) : 300 W
Product Status : Active
Resistance : 16 Ohms
Termination : Solder Lug
Tolerance : ±10%