VPP16-1250
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VPP16-1250
  • 1
Mfr.Part # : VPP16-1250
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Stock : 2057
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 2.5A, Series 1.25A
Height - Seated (Max) : 41.28mm
Mounting Type : Through Hole
Power - Max : 20VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 57.15mm L x 47.63mm W
Termination Style : PC Pin
Type : Laminated Core
Voltage - Isolation : 4000Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 8V, Series 16V